Nie wiem

Maria Glombik | Moja opinia - Twój komentarz

Wczoraj mój syn pierwszy raz odpowiedział na pytanie - "nie wiem". To duża zmiana.

 

Była mowa o dzisiejszym obiedzie. Zapytałam co ma być na obiad, powiedział - makaron, a kiedy zapytałam z czym - odpowiedział "nie wiem".

Dotąd zwykle w momentach, kiedy nie znał odpowiedzi, odpowiadał nieadekwatnie. Tak na odlew. Na marginesie, była to świetna metoda, żeby się pozbyć niewytrwałych rozmówców, tych którzy nie potrafili zadać pytań pomocniczych i drążyć, drążyć, drążyć.

Ma 11 i pół roku i jest opóźniony umysłowo.

Dużo się uczę, obserwując ten jego rozwój, który następuje jak klatki filmu na zwolnionych obrotach. Często dźwięk jest tak zniekształcony, że nie od razu wiem, że coś jest sygnałem świadczącym o kolejnym, małym kroczku. Tylko, że w tym przypadku chodzi o "krok mały dla człowieka, a duży dla ludzkości".

Nie wiem. To wymaga samoświadomości. To jest równie przełomowe jak mówienie o sobie "ja". Ciągle jeszcze cieszę się, kiedy słyszę "ja zrobiłem". Bo w tym "ja zrobiłem" brzmi duma. Ja byłem na rowerze, ja jeździłem na rolkach, ja pływałem. Tak! Ty kochany syneczku. To twoje osiągnięcia!

Czym zatem jest "nie wiem"? Jest pozwoleniem sobie na niewiedzę. Jest odpuszczeniem sobie. Świadomie odpowiadam "nie wiem", bo mam prawo nie wiedzieć.

Ludzie, którzy nie mają kontaktu z niepełnosprawnymi dziećmi, nie mają pojęcia, jak skądinąd chwalebny wysiłek rehabilitacji, determinuje życie i tak już biednych dzieciaków. Wszyscy, nauczyciele, rehabilitanci, opiekunki, rodzice, chcą ich czegoś nauczyć. To piękne i potrzebne. Ale "nie wiem", "nie chcę", "nie lubię" to zwroty wolności.

Chcę, żeby moje dziecko, które być może nigdy nie będzie w pełni samodzielnie, umiało odmówić i wiedziało, że wolno mu nie wiedzieć. Jestem dziś bardzo dumną mamą!

A wy - mamy i ojcowie zdrowych dzieci - umiecie się tak cieszyć? Nie wiem :)

Copyright © by Maria Glombik

Udostępnij w : Wyślij znajomemu
Dodaj komentarz

Tytuł

Podpis

Treść
Partner serwisu Rodzina:

SKOK

Partnerzy naukowi:

WSB-NLU
Centrum JP2

Partner fundacji:

Bank PEKAO SA


Patroni:

PC World Komputer Przewodnik Katolicki

Wsparcie modlitewne:

Karmelitanki Bose


© Fundacja "Opoka" 1997-2011